7 listopada 2024 r. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie miała miejsc sesja popularnonaukowa „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko – życie, posługa, męczeństwo i pamięć” pod patronatem Biskupa Rzeszowskiego dr. Jana Wątroby.
Moderatorem sesji był ks. dr hab. Sławomir Zych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a wśród prelegentów ks. Józef Brzostowski – dziennikarz TVP Rzeszów- zaprezentował referat: Ks. Jerzy Popiełuszko jako wzór dla kleryków. Podczas swojego wystąpienia zaprezentował film „Żołnierski chleb kleryków”. Ksiądz dr hab. Piotr Steczkowski – Kanclerz Kurii Rzeszowskiej przedsatawił Kontekst prawny i kanoniczny działalności ks. Jerzego Popiełuszki, a dr Marcin Gołębiewicz – prokurator Instytutu Pamieci Narodowej wygłosił refertat pt. Prowokacja na ul. Chłodnej, zaś dr Michał Chajda z Uniwersytetu Rzeszowskiego mówił o dwóch niezaleznych ofiarach procesu toruńskiego Małgorzacie Targowskiej – Grabowskiej i Anieli Piesiecz.
Na sesji nieobecny był dr Grzegorz Szczecina z Polskiego Radia, ale jego referat Nauczanie społeczne ks. Jerzego Popiełuszki odczytał prowadzący sesję ks. dr hab. Sławomir Zych. W kolejnym punkcie spotkania miał miejsce referat dr hab. Mariusza Krzysztofińskiego z rzeszowskiego IPN: Abp Ignacy Tokarczuk i błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Słuchacze mieli okazję usłyszeć głos kardynała Józefa Glempa, ówczesnego prymasa Polski i abp. Ignacego Tokarczuka, metropolity przemyskiego.,Podsumowania obrad dokonał biskup rzeszowski dr Jan Wątroba, który na koniec udzielił licznie zgromadzonym uczestnikom swojego błogosławieństwa.
W swoim wystąpieniu dr hab. Dariusz Iwaneczko powiedział:
To nasz obowiązek przypominać niezwykłego człowieka, Polaka ks. Jerzy Popiełuszko, który domagał się o prawo do prawdy, do swobodnego wypowiadania się, stał się symbolem oporu wobec reżimu komunistycznego w Polsce, który walczył o wolność. Dzisiaj patron Solidarności, którego będziemy przypominać poprzez takie popularne konferencje i sympozja w siedzibach zarządów regionów NSZZ Solidarność. Już odbyło się w Stalowej Woli, w Przemyślu, dzisiaj w Rzeszowie, jeszcze planujemy w Krośnie. Właśnie w taki sposób planujemy przypominać różne aspekty życia i działalności ks. Popiełuszki.
1 grudnia zostanie odsłonięty pomnik bł. ks. Jerzego Pipiełuszki na placu katedralnym w Przemyślu, w którego powstanie włączył się IPN, a na postumencie będzie widniał cytat abp. Ignacego Tokarczuka. To jest akcent podkarpacki, na którym nam bardzo zależało.
Jak wspominała Bogumiła Strc- Świderska – zastępca przewodniczacego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarniość”, podczas sesji: ten skromny Kapłan – decyzją władz kościelnych – posłany do robotników w 1980 r. wspierał to środowisko i zaangażował się w powstanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Podczas strajku w Hucie „Warszawa” przybył do protestujących robotników i odprawiał dla nich Msze święte, zorganizował pielgrzymkę na Jasną Górę. Rok później pielgrzymowali już razem robotnicy z całej Polski, w tym roku była to już 42 Pielgrzymka Ludzi Pracy. Między robotnikami a kapelanem wywiązała się niezwykła więź i przyjaźń, przynosząc owoce w postaci licznych nawróceń, spowiedzi, przyjęcia chrztu, czy zawierania związków małżeńskich.
Do końca swoich dni towarzyszył robotnikom w procesach politycznych, wspierał ich duchowo i materialnie, organizując pomoc charytatywną. Czasami sam oddawał potrzebującym ostatnie pieniądze, czy własną odzież.Zabierając głos w obronie internowanych, więzionych i prześladowanych, stał się celem szykan, prowokacji i ataków ze strony władz PRL i służby bezpieczeństwa.
Był z opozycjonistami i ludźmi wiary w chwilach radości i smutku, rodzącej się nadziei i grudniowej nocy zwątpienia, w czasie okrutnych tortur, a w sposób szczególny w męczeńskiej śmierci. Jego pogrzeb stał się manifestem Polaków, ich miłości i wierności Bogu i Ojczyźnie. Po męczeńskiej śmierci, w obawie wykradzenia zwłok przez służbę bezpieczeństwa, robotnicy z „Solidarności” podjęli decyzję, że będą czuwać 24 godziny na dobę, pilnując grobu ks. Jerzego i nadal pełnią tam wartę honorową. Z regionu rzeszowskiegow ostatnim roku było takich wart ponad 15.
Dzisiaj ze swoim Patronem niesiemy wiano Sierpnia 80 roku, kontynuując tamten etos, bowiem Prymat człowieka, godność osoby ludzkiej – to fundament naszej działalności. Z nią związana jest, co często podkreślał ks. Jerzy, idea solidarności, oznaczająca postawę moralną angażującą człowieka w budowanie dobra wspólnego. Ofiarna posługa i męczeństwo księdza Jerzego Popiełuszki są szczególnym znakiem zwycięstwa dobra nad złem. Tą zasadą pragniemy się kierować na rzecz dobra wspólnego. 25 sierpnia 2014 r. Dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z upoważnienia Papieża Franciszka bł. Jerzy Popiełuszko został ustanowiony Patronem Solidarności. Solidarność żyje , bo ty oddałeś za nią życie.
Organizatorzy: Instytut Teologiczno-Pastoralny w Rzeszowie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski.
Źródło informacji: https://rzeszow.ipn.gov.pl/pl8/aktualnosci/208611,Sesja-popularnonaukowa-Blogoslawiony-Jerzy-Popieluszko-zycie-posluga-meczenstwo-.html