31 sierpnia 1980 roku strajkujący hutnicy warszawscy zwrócili się do archidiecezji o przydzielenie księdza, który odprawiałby niedzielną mszę świętą i spowiadał robotników. Niedługo później ksiądz Jerzy Popiełuszko został kapelanem powstającej „Solidarności” w Hucie „Warszawa”.
Dzięki temu nawiązał liczne kontakty z opozycjonistami.
Od 13 grudnia 1981 roku, czyli od dnia wprowadzenia stanu wojennego był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Organizował jednak pomoc materialną dla osób internowanych i ich rodzin, wspierał różnego rodzaju inicjatywy społeczne. Uczestniczył w procesach aresztowanych i wspierał więźniów politycznych. Kilka rozpraw udało mu się nagrać, dzięki schowanemu pod sutanną magnetofonowi, a nagrany materiał był emitowany na falach Wolnej Europy.
W kościele św. Stanisława Kostki ksiądz Jerzy odprawiał msze w intencji ojczyzny i tych, którzy za nią cierpią, na których pojawiało się mnóstwo przedstawicieli „Solidarności” z całego kraju oraz osób z różnych środowisk: robotniczych, inteligenckich, artystycznych.
Msze ks. Popiełuszki zostały nazwane przez komunistów „mitingami antykomunistycznymi”. Rozpoczęła się akcja propagandowa wymierzona w księdza. Domagano się od Episkopatu, aby księdza Popiełuszkę przenieść do innej parafii i zakazać mu odprawianie nabożeństw, które jak stwierdzał Urząd ds. Wyznań w piśmie do kurii warszawskiej z 26 listopada 1982 r., „przekształcają się w manifestacje polityczne, powodując zagrożenie ładu, bezpieczeństwa i porządku w Stolicy”.
Od tej pory ksiądz Jerzy Popiełuszko był kilkukrotnie zatrzymywany, zastraszany, wymierzano w jego stronę akcje mające na celu oczernić go i zyskać pretekst do aresztowania.
Po kilku próbach zamachu, 19 października 1984 roku, czyli 40 lat temu został uprowadzony, a następnie brutalnie zamordowany ksiądz Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy i „Solidarności”.
Aby upamiętnić patrona „Solidarności”, w dniu 27 października 2024 o godz. 12:00 odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Konkatedrze pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Podczas uroczystości wystawione były relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Mszę świętą odprawił JE ks. Bp Łukasz Buzun, a podniosły charakter mszy podkreśliła oprawa muzyczna przygotowana przez chór „Radość” z Gorzyc Wielkich.
Po zakończeniu mszy, po przemówieniu Przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa, Bernarda Niemca, zaproszeni goście oraz wszyscy chętni złożyli kwiaty i znicze pamięci pod tablicą pamiątkową poświęconą patronowi „Solidarności”. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości (źródło własne). Dodatkowo serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości na stronie Konkatedry w Ostrowie Wielkopolskim.
txt za: https://solidarnosc.kalisz.pl/uroczystosci-w-40-rocznice-smierci-bl-ks-jerzego-popieluszki-w-ostrowie-wielkopolskim/