W Krośnie, rocznicę wprowadzenie stanu wojennego uczczono wczoraj wieczorem odsłonięciem tablicy upamiętniającej bł. księdza Jerzego Popiełuszkę, kapelana Solidarności. Odbył się także wieczór wspomnień działaczy związkowych, skazanych w procesach politycznych oraz internowanych.
Spotkanie działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych pełne było osobistych refleksji dotyczących wydarzeń społecznych sprzed ponad 44 lat. Szczególnie tych, związanych z wprowadzeniem stanu wojennego. Stanisław Majerski za przekonania został skazany na 5,5 roku więzienia. Z kolei Zygmunt Błaż opowiedział o buncie wznieconym przez internowanych w Uhercach w marcu 1982 roku, kiedy służba więzienna nie chciała przewieźć chorego związkowca do lekarza.
– Te materace podpalili, coś się dzieje i wtedy przyjechało około 2 tys. wojska i milicji żeby nas wyprowadzić, myśmy nie byli tacy groźni żeby aż taką siłę trzeba było.
Pięciu żołnierzy i milicjantów na jednego internowanego. Mikroaparatem przemyconym przez reżysera-dokumentalistę Michała Bukojemskiego wykonano zdjęcia z buntu działaczy przeciwko izolowaniu ich w celach więzienia w Białołęce, w sierpniu 1982 roku.
Ryszard Zagórski, działacz Solidarności – W czterech celach wyburzyliśmy te ściany i mieliśmy kontakt i wtedy złamali się, otwarli cele wypuścili nas i wspaniale witamy się z kolegami z Białołęki jest wspaniale.
Odsłonięciem tablicy pamiątkowej uczczono ks. Jerzego Popiełuszkę w 40. rocznicę śmierci. Kapelan Solidarności został porwany i bestialsko zamordowany przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa w październiku 1984 roku. Tablicę pamięci umieszczono na murze pamięci przy bazylice mniejszej w Krośnie.
Źródło: https://rzeszow.tvp.pl/83996140/krosno-w-rocznice-stanu-wojennego-pamieta-o-kapelanie-solidarnosci