Inspiracja, koordynacja działań, recenzowanie oraz stworzenie przestrzeni do wymiany myśli. Tym ma zajmować się nowo utworzona Rada Naukowa. Na jej czele stanął prof. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zadaniem Rady Naukowej Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki będzie weryfikacja stanu badań oraz wytyczenie kierunków działań naukowych związanych z postacią błogosławionego. Prof. Paweł Skibiński – przewodniczący Rady wskazał cztery obszary działań, na których w najbliższych miesiącach skupią się prace. Inspiracja, koordynacja działań, recenzowanie oraz stworzenie przestrzeni do wymiany myśli.
– Rada ma opiekować się tym co jest przestrzenią poznawczą i ma jej nadać rys naukowości, czyli dążenia do prawdy – podkreślił prof. Skibiński. – Toczy się proces kanonizacyjny księdza Jerzego, który jest już błogosławiony, czyli trwa jego kult. Kult, który daleko wykracza już poza Polskę, ale jest stosunkowo słabo rozpoznany.
Poprzez badanie jak bardzo kult księdza Jerzego Popiełuszki jest rozpowszechniony Rada chce wspomóc proces kanonizacyjny błogosławionego.
– Będzie przez najbliższe lata, jak Pan Bóg pozwoli, pełnić rolę porządkującą tak jak wynika z tych czterech punktów, ale także sprawiającą, że to co będziecie porządkować będzie nabierało charakteru intersubiektywności czyli będzie naukowe – powiedział kard. Kazimierz Nycz. – Myślmy o kanonizacji. To nie jest tylko kwestia „uszukania” cudu. To jest najważniejszy moment, ale musimy jak najlepiej udokumentować jak daleko sięga jego kult.
W skład Rady Naukowej Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki weszli:
Prof. Paweł Skibiński UW
prof. Józef Naumowicz
prof. Piotr Mazurkiewicz
prof. Jan Żaryn
prof. Anna Kozłowska
prof. Alina Rynio
dr hab. Mariusz Krzysztofiński
dr Jarosław Wąsowicz
dr Mateusz Ihnatowicz
dr Witold Bagieński
dr Grzegorz Szczecina
dr Ewa Czaczkowska
dr Milena Kindziuk
Piotr Litka
Jakub Gołębiewski
Mec. Andrzej Rogoyski
Katarzyna Jóźwik
Paweł Kęska